راهنمای اجرا و نصب دستگاه داکت اسپلیت (بخش تاسیسات مکانیکی)

pic-installation-mech

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

راهنمای اجرا و نصب دستگاه داکت اسپلیت (بخش تاسیسات مکانیکی)

اجراء و نصب داکت اسپلیت باید توسط افراد ماهری که در این زمینه تخصص دارند انجام شود. در صورت نصب غیر اصولی علاوه بر کاهش راندمان دستگاه شاهد بروز مشکلات و خرابی های متعدد دستگاه خواهیم بود.

در ادامه به بررسی نکاتی که هنگام نصب دستگاه داکت اسپلیت باید به آن توجه کرد می پردازیم.

۱.توجه به شیب لوله درین

لوله درین چیست؟ لوله درین به منظور تخلیه آب حاصل از چگالش رطوبت هوای محیط در اواپراتور دستگاه داکت اسپلیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه اتصال لوله درین به یونیت داخلی داکت اسپلیت در شکل روبرو نشان داده شده است.

اجرای لوله درین-10اجرای لوله درین-2

  • اجرای لوله کشی درین به عهده کارفرما می‌باشد.
  • قطر لوله درین در شاخه‌های اصلی ۳۲ میلیمتر (۱ اینچ) و در شاخه‌های فرعی ۲۵ میلیمتر (۳/۴ اینچ) می‌باشد و داشتن هواکش (vent) در بالاترین نقطه سیستم الزامیست.
  • در اجرای لوله کشی درین بمنظور تخلیه کامل، از شیب‌های رو به بالا پرهیز کنید.
  • لوله درین را حتما ۵ سانتی متر پایین‌تر از زیر یونیت داخلی قرار دهید تا از به وجود آمدن شیب معکوس جلوگیری گردد.
  • تخلیه درین تحت هیچ شرایطی نباید در چاه فاضلاب صورت بگیرد و چاه تخلیه درین باید تفکیک شده باشد.
  • در اجرای لوله کشی درین شیب مناسب را رعایت فرمائید و در صورت لزوم از بست مناسب استفاده نمایید.
  • پس از نصب یونیت داخلی و اتصال لوله درین حتما تست تخلیه آب انجام پذیرد.

اجرای لوله درین-3

 

۲.تراز بودن یونیت داخلی

یونیت داخلی داکت اسپلیت توسط یک شاسی از چهار چوشه مهار میشود، در صورتی که هر یک از اتصالات بالاتر یا پایین تر از بقیه باشد باعث ایجاد صدای بیشتر در داکت میشود.

۳.محل نصب  کندانسور

محل نصب کندانسور یا همان یونیت داخلی بین فضای سقف کاذب می باشد. در بیشتر موارد زیر ساخت دستگاه انجام شده و دستگاه باید در همان محلی که از قبل برای آن تعبیه شده نصب گردد. نکته ای که باید در اینجا به آن توجه نمود فضای کافی پشت کندانسور برای مکش هوا می باشد، حداقل این فضا باید ۳۰ سانت باشد. البته در صورت وجود کانال هوای برگشت نیازی به این فضا نیست.

۴.محل نصب کمپرسور

محل نصب کمپرسور معمولاً در پشت بام یا تراس می باشد. هنگام نصب کمپرسور در پشت بام در صورتی که دیگر واحد ها هم از این فضا برای کمپرسور خود استفاده کرده اند نباید فن کمپرسور ها روبروی هم باشد. در ضمن فن کمپرسور نباید نزدیک به دیوار باشد.

اگر قصد نصب کمپرسور در تراس را دارید، در صورتی که پکیج در تراس نصب شده به هیچ وجه فن کمپرسور ربروی پکیج قرار ندهید. در اینجا هم فن کمپرسور باید حداقل ۲ متر با دیوار فاصله داشته باشد.

  1. هوابند کردن

منظور از هوابند کردن در اینجا اتصال بدون نشتی باد بین یونیت داخلی، کویل آبگرم و کانال هوا می باشد

۶.برق کشی

برق کشی دستگاه باید توسط نصابی که در این زمینه تخصص دارد صورت بگیرد. در صورتی که در این فرایند خطایی رخ داده باشد بعضی از عملکرد ها مثل تنظیم دور فن درست کار نمی کند و حتی می تواند منجربه سوختن دستگاه شود.

۷.بررسی خط لوله ها

هنگام راه اندازی داکت اسپلیت خط لوله ها حتما باید زیر فشار گاز ازت گذاشته شوند تا در صورت وجود نشتی در لوله ها نسبت به رفع آن اقدام کرد. در صورت وجود نشتی درخط لوله های مسی دستگاه به صورت غیر معمولی شارژ گاز خالی می کند که همین موضوع هزینه های اضافی زیادی را برای افراد ایجاد می کند.

تماس با پشتیبانی داکتینو

جهت ارتباط با کارشناسان داکتینو و هرگونه انتقاد و پیشنهاد با ما تماس بگیرید

1921 4418 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *