متعلقات اجرای لوله مسی

تجهیزات نصب و اجرای لوله مسی

در ساختمان‌ها، لوله مسی و عایق الاستومری بمنظور انتقال آب یا مبرد به سیستم‌های تهویه مطبوع بکارگرفته می‌شود. در صنایع نیز برای تولید مبدل‌های حرارتی و تبریدی از لوله‌های مسی استفاده می‌گردد. لوله مسی‌ها معمولا به دو صورت مس نرم و مس سخت تولید می‌شوند. در نوع نرمِ لوله مسی که انعطاف پذیر می‌باشد، از فلز نیکل در فرآیند تولید آن استفاده می‌شود. از آنجایی که تولید لوله مسی نرم فرآیندی پرهزینه است، قیمت آن بالا است. این لوله از نظر مقاومت خوردگی و کیفیت اتصالات عملکرد بسیار مناسبی دارد. از آنجایی که لوله نرم انعطاف پذیر است، استفاده از آن بسیار راحت می‌باشد.

از جمله برندهای تولیدی لوله مسی می‌توان به مهراصل، قائم، بابک و باهنر اشاره کرد. لوله مسی‌ها به دو صورت فروخته می‌شوند؛ برخی از سایزها در شاخه‌های 6 متری و برخی از آنها در کلاف‌های 15، 30 و 50 متری به فروش می‌رسند. همچنین، لوله‌های مسی در سایزها و ضخامت‌های مختلف در بازار دردسترس اند که با توجه به استانداردهای موجود برای هر کاربری، انتخاب می‌شوند.

علاوه بر لوله مسی، عایق لوله مسی نیز برای اجرا موردنیاز است. عایق مورد استفاده در اجرا لوله مسیِ سیستم‌های تهویه مطبوع معمولا عایق الاستومری می‌باشد. این عایق دارای ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی است. ازاینرو، برای سیستم‌های تبریدی بسیار مناسب است.

لوله مسی

کاربرد اتصالات لوله مسی در داکت اسپلیت

اتصالات لوله مسی به منظور اتصال دو لوله بصورت زانو، یو، بوشن، سه راه و تبدیل بکار برده می‌شوند. این اتصالات برای لوله کشی مسی یا ساخت و تولید کویل و سایر اجزا سیستم‌های تهویه مطبوع استفاده می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است فضای کافی برای خم کردن لوله مسی وجود نداشته باشد. پس، برای ایجاد زاویه 90 درجه در لوله مسی باید از زانو 90 درجه استفاده کرد.

نحوه نصب و اجرای لوله مسی

جهت اجرا لوله مسی، ابتدا باید سایز لوله متناسب با مدل و ظرفیت دستگاه، مشخص باشد. سپس، مراحل زیر به ترتیب انجام می‌شود.

 1. ابتداد مسیر عبور لوله مسی و رایزها مشخص می‌شود.
 2. لوله مسی‌ها توسط عایق استاندارد، عایق می‌گردند.
 3. در صورتی که نیاز باشد دو لوله مسی را به یکدیگر جوش می‌دهیم.
 4. لوله‌های رفت و برگشت که عایق شده‌اند در کنارهم قرار داده و با نوار پرایمر دور آنها را می‌بندیم.
 5. لوله مسی‌ها را به وسیله بسط دوپایه و بسط تی در محل مورد نظر نصب می‌کنیم.
 6. در سمت یونیت داخلی، لوله‌های رفت و برگشت را به یکدیگر متصل می‌کنیم (می‌توان از اتصال یو استفاده کرد).
 7. لوله توسط گاز ازت شستشو می‌شود.
 8. در سمت یونیت خارجی، از شیرسوزنی استفاده کرده و لوله‌ها را تحت فشار قرار می‌دهیم.

کلاف لوله مسی

قیمت لوله مسی و عایق الاستومری

همانطور که مطلع هستید، قیمت لوله مسی با توجه به نوسانات ارز در کشور همه روزه در حال تغییر است. قیمت لوله مسی در سایزهای مختلف را می‌توان به سه صورت استعلام کرد.

 • قیمت هر کیلو لوله مسی
 • قیمت هر کلاف 15، 30 و 50 متری از یک سایز و ضخامت مشخص
 • قیمت هر متر لوله مسی از یک سایز مشخص و ضخامت

قیمت عایق نیز با توجه به قطر داخلی و ضخامت آن متفاوت است. در ادامه، جدول قیمت برخی از لوله‌های مسی و عایق‌های آن ارائه شده است.

عایق لوله مسی

قیمت اتصالات لوله مسی کولر گازی حدودا چقدر است؟

اتصالات لوله مسی یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین قسمت‌های یک دستگاه یا مسیر لوله مسی یک دستگاه بشمار می‌آید. چون، اگر جنس آن مرقوب نباشد یا به خوبی جوشکاری نشود، ممکن است در آینده نشتی مبرد در آن نقاط رخ دهد. قیمت اتصالات لوله مسی نیز با توجه به نوسانات ارز تغییر می‌کند. بنابراین، جهت اطلاع از قیمت‌ها باید با دپارتمان فروش داکتینو تماس حاصل نماییم. بطور مثال، قیمت زانوی مسی تقریبا 50،000 تومان و قیمت اتصالات پیچی لوله مسی حدودا بین 60،000 الی 200،000 تومان می‌باشد.

اتصالات لوله مسی

خرید لوله مسی و اتصالات آن از داکتینو

در فروشگاه داکتینو، لوله مسی و عایق الاستومری برای انواع مختلف دستگاه‌های اسپلیت دیواری و داکت اسپلیت به فروش می‌رسد. از آنجایی که قیمت لوله مسی دائما در حال تغییر است، مشتریان محترم می‌توانند جهت خرید لوله مسی و عایق با دپارتمان فروش داکتینو تماس حاصل نمایند تا از قیمت روز این کالا اطلاع حاصل نمایند.

لوله مسی

سوالات متداول

تفاوت بین برندهای مختلف لوله مسی در چیست؟

تکنولوژی بکارگرفته شده در تولید لوله مسی میان برندهای مختلف همچون مهراصل، بابک، قائم و باهنر تفاوت ندارد. تنها تفاوت بین آنها مربوط به وزن کلاف یا شاخه لوله مسی است.

ضخامت استاندارد لوله مسی برای دستگاه داکت اسپلیت چقدر است؟

دستگاه داکت اسپلیت دارای دو مسیر رفت و برگشت لوله مسی است. برای لوله مایع (مسیر رفت از یونیت خارجی) معمولا برابر با 0/75 میلیمتر و برای لوله گاز (مسیر برگشت به یونیت خارجی) حدودا برابر با 0/81 میلیمتر می‌باشد.

ضخامت عایق لوله مسی داکت اسپلیت چقدر باید باشد؟

برای دستگاه داکت اسپلیت، ضخامت عایق لوله مایع برابر با 9 میلیمتر و لوله گاز برابر با 13 میلیمتر می‌باشد.

چطور از داکتینو لوله مسی خرید کنیم؟

خرید به دو صورت اینترنتی و تلفنی امکان پذیر است. می‌توانید با کارشناسان فروش داکتینو تماس حاصل نمایید و از قیمت‌های بروز لوله مسی اطلاع حاصل نمایید.