متعلقات اجرای کانال تهویه

تجهیزات کانال تهویه

متعلقات اجرای کانال تهویههوای مطبوع داکت اسپلیت از طریق کانال به قسمت‌های مختلف محیط توزیع می‌شود. لذا، اجرا کانال تهویه یکی از مهم‌ترین پارامترهای لازم برای نصب دستگاه داکت اسپلیت بشمار می‌رود. از آنجایی که کانال تهویه دستگاه در زیر سقف کاذب قرار می‌گیرد، اجرا کانال باید در هنگام ساخت ساختمان انجام شود که نقشه آن توسط یک مهندس، طراحی می‌گردد. کانال تهویه دستگاه داکت اسپلیت از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام از آنها تجهیزات مخصوص به خود را جهت اجرا و نصب دارند. با ما همراه باشید تا با انواع مختلف کانال‌های تهویه برای داکت اسپلیت آشنا شوید.

معرفی انواع کانال‌های سیستم تهویه مطبوع

کانال گالوانیزه

از گذشته تا کنون، کانال گالوانیزه به عنوان کانال انتقال هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. این نوع کانال از استحکام و شکل‌پذیری بالایی برخوردار است. به همین منظور است که از آن در کانال کشی دستگاه‌های داکت اسپلیت استفاده می‌گردد. در مقایسه با کانال‌های کولر آبی، کانال تهویه دستگاه داکت اسپلیت باید عایق گردد تا روی سطح کانال قطره‌های شبنم ایجاد نشود. کانال گالوانیز در سطح مقطع‌هایی با شکل چهارگوش، دایره و بیضی تولید می‌شود. این نوع کانال‌ها توسط ساپورت‌های مخصوصی از سقف آویزان می‌شوند.

کانال پیش عایق شده (کانال پلی یورتان PU)

یکی دیگر از انواع کانال کشی داکت اسپلیت، کانال‌های از پیش عایق شده است. این نوع کانال‌ها از ورق‌هایی با جنس پلی یورتان ساخته می‌شوند که علاوه بر اینکه ضریب انتقال حرارت بسیار پایینی دارند، دارای مقاومت در برابر آتش سوزی و خاصیت بازدارندگی شعله نیز می‌باشند. از آنجایی که جنس بکارگرفته شده در این نوع کانال عایقِ حرارت است، دیگر نیازی به عایق کاری کانال نیست. این ویژگی باعث شده که اجرای کانال کشی داکت اسپلیت با کانال پلی یورتان، سریع‌تر و راحت‌تر صورت پذیرد. وزن سبک این نوع کانال تهویه نیز از دیگر ویژگی‌های مفید کانال‌های پیش عایق شده بشمار می‌رود.

کانال پیش عایق شده (کانال پلی یورتان PU)

کانال فلکسیبل

در مواقعی که فضای زیر سقف کاذب برای اجرای کانال‌های چهارگوش کافی نیست یا حجم بالای تأسیسات مکانیکی و الکتریکی در فضای سقف کاذب منجر به ایجاد تداخل کانال تهویه با آنها شده است می‌توان از کانال‌های فلکسیبل استفاده نمود. این نوع کانال‌ها برای کانال کشی داکت اسپلیت و فن کویل‌ها مناسب است. کانال‌های فلکسی در انواع مختلف تولید می‌شوند که هرکدام از آنها با توجه به شرایط پروژه قابل استفاده می‌باشند. انعطاف پذیری، مقاومت در برابر فشار و دما از جمله ویژگی‌های مهم کانال‌های فلکسیبل بشمار می‌رود.

کانال فلکسیبل IFD

کانال فلکسیبل برزنتی

کانال فلکسیبل برزنتی تمام ویژگی‌های مفید دیگر کانال‌های فلکسیبل را دارا است. تفاوت اصلی کانال فلکسیبل برزنتی آن است که این نوع کانال مقاوت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد. از لوله فلکسی برزنتی در تخلیه هوا با غبارهای سبک استفاده می‌شود. بسته به شرایط پروژه، گاهی اوقات از کانال فلکسی برزنتی برای کانال کشی داکت اسپلیت استفاده می‌کنند.

معرفی تجهیزات نصب کانال تهویه داکت اسپلیت

ساپورت

برای نصب کانالِ تهویه سیستم داکت اسپلیت در زیر سقف کاذب از ساپورت استفاده می‌شود. درواقع، کانال بواسطه ساپورت از سقف آویزان می‌گردد. ساپورت‌ها انواع مختلفی دارند که متناسب با محل نصب از آنها استفاده می‌شود.

بست

برای نصب لوله‌های فلکسی به یکدیگر (یا نصب لوله به تبدیل‌های گرد به چهارگوش) از بست استفاده می‌شود. درواقع بست‌ها کمک می‌کند تا لوله فلکسی به تجهیز مورد نظر متصل گردد.

قاب چوبی دریجه

به جهت نصب دریچه رفت روی کانال، قاب چوبی در انتهای کانال گالوانیزه باید نصب گردد تا دریچه رفت بر روی آن نصب گردد.

کانکتور برزنتی

در تمامی سیستم‌های تهویه مطبوع، کانال را بطور مستقیم به دستگاه وصل نمی‌کنند. چون ممکن است که لرزش دستگاه به کانال منتقل شود و موجب ایجاد لرزش در کل مسیر کانال گردد. برای این منظور از برزنت یا کانکتور برزنتی استفاده می‌شود تا از انتقال لرزش دستگاه به کانال تهویه یا لوله فلکسی جلوگیری شود.

کانال گالوانیزه چهارگوش

قیمت کانال داکت اسپلیت و تجهیزات آن چقدراست؟

قیمت اجرا و نصب کانال تهویه دستگاه داکت اسپلیت متفاوت است. با توجه به جنس و ضخامت ورق استفاده شده در کانال، قیمت کانال داکت اسپلیت متفاوت است. جدول زیر، حدود قیمت کانال داکت اسپلیت جهت اجرای کانال گالوانیزه و پلی یورتان را در تاریخ 1399/11/15 نشان می‌دهد.

شرح کالا و خدمات

قیمت هر متر مربع ورق کار شده (تومان)
ساخت و نصب کانال گالوانیزه به همراه عایق پلی اتیلن متالایز240،000
ساخت و نصب کانال پیش عایق پلی یورتان255،000

قیمت کانال‌های فلکسیبل باتوجه به نوع و قطر آنها متفاوت است. در جدول زیر نیز قیمت هر متر لوله خرطومی داکت اسپلیت (در تاریخ 1399/11/15) با سایز 12 اینچ برای چند مدل ارائه شده است.

نوع کانال فلکسی (سایز 12 اینچ)قیمت هر متر طول از کانال (تومان)
کانال فلکسیبل آلومینیومی27،000
کانال فلکسیبل کومبی52،100
کانال فلکسیبل عایق دار IFD106،100
کانال فلکسیبل با عایق پلی استر و روکش آلومینیوم86،400
کانال فلکسیبل PVC100،000

خرید تجهیزات کانال تهویه داکت اسپلیت از داکتینو

شرکت داکتینو با بهره گیری از تجربه و دانش فنی پرسنل خود در زمینه طراحی و اجرا کانال داکت اسپلیت، توانسته جایگاه مناسبی را در بین دیگر شرکت‌های این حوزه بدست آورد. این شرکت علاوه بر طراحی و اجرا کانال داکت اسپلیت، ورق و کانال فلکسی را نیز به فروش می‌رساند. هدف اصلی این شرکت تامین تمامی خدمات و لوازم لازم جهت اجرا و نصب دستگاه داکت اسپلیت است و همواره در تلاش است تا مناسب‌ترین خدمات را به همشریان عزیز ارائه دهد.

کانال کشی داکت اسپلیت

سوالات متداول

برای داکت اسپلیت، کانال گالوانیزه بهتر است یا کانال پلی یورتان؟

اینکه کدام نوع کانال بهتر از دیگری است نیاز به بررسی دارد و بسته به نوع و شرایط پروژه متفاوت است. بطور کلی اگر سرعت اجرا و وزن کمتر کانال مدنظر باشد، کانال پلی یورتان گزینه مناسبی برای اجرا کانال داکت اسپلیت می‌باشد. درصورتی هم که فضا در زیر سقف کاذب به اندازه کافی وجود نداشته باشد، کانال گالوانیز گزینه مناسبی است چون ضخامت ورق پلی یورتان از گالوانیزه بیشتر است.

آیا لوله فلکسی افت فشار ایجاد می‌کند؟

بله، فنرهای اسپیرال موجود در لوله‌های فلکسی سبب ایجاد افت فشار جریان هوا می‌شود چون جریان هوا با موانع کوچکی بر روی دیوار داخلی کانال فلکسیبل مواجه می‌شود. بطور کلی، افت فشار لوله فلکسی بیشتر از کانال گالوانیزه و پلی یورتان می‌باشد. اما، استفاده از لوله فلکسی در انتهای کار به جهت ارتباط کانال به دریچه امری مرسوم است.

آیا کانال پلی یورتان بعد از مدتی بو می‌دهد؟

ورق‌های پلی یورتان از نظر درصد خلوص و چگالی فوم متفاوت‌اند. برخی از مدل‌ها حتی آنتی باکتریال هستند. درصورتی که جنس ورق پلی یورتان استفاده شده مرغوب نباشد، ممکن است به دلیل تشکیل شبنم و رطوبت هوا در داخل کانال بو بدهد. اما، این مشکل با چسب‌کاری و آب‌بند کردن درزهای محل اتصالِ ورق قابل رفع است.

پلنیوم باکس دهانه دستگاه چیست؟

پلنیوم باکس در قسمت دهانه خروجی دستگاه قرار می‌گیرد که وظیفه آن توزیع و تقسیم هوای رفت دستگاه می‌باشد. همچنین، برای توزیع هوا در دریچه‌های باریک و عریض نیز استفاده می‌شود.