پلنیوم باکس

وظیفه حیاتی وارد کردن، توزیع و تخلیه هوا توسط جعبه های پلنوم انجام می شود که معمولاً در دو طرف فن یا مبدل حرارتی قرار می گیرند.

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

پلنیوم باکس چیست؟

پلنوم باکس، جعبه توزیع هوا است که به طور مستقیم به دهانه داکت اسپلیت و یا فن کویل متصل می شود، و کار توضیع هوای سردو گرم بین کانال های سیستم تهویه مطبوع را انجام می دهد.

انواع جعبه پلنیوم

معمولاً از فولاد گالوانیزه یا پلی یورتان برای ساخت پلنیوم باکس استفاده می شود. مزیت استفاده از جعبه توضیع گالوانیزه استحکام بالای آنها می باشد اما به دلیل لزوم عایق کاری مجدد آنها، استفاده از آن توجیه ندارد.

اما پلنیوم باکس های از جنس پلی یورتان به دلیل اینکه از پیش عایق شده هستند درد سر کمتری برای نصاب و مصرف کننده دارد. همچنین طراحی و ساخت آن به دلیل سبک تر بودن آنا نسبت به جنس گالوانیزه بسیار راحت و کم هزینه تر است.

بنابر این اگر نصاب یا سازنده هستید پیشنهاد داکتینو به شما استفاده از وزق پلی یورتان برای ساخت جعبه پلنیوم توضیع هوا می باشد.

البته بزرگترین مزیت پلنیوم باکس گالوانیزه غیر قابل اشتعال بودن آنهاست. پلی یورتان نمی تواند در این زمینه با فولاد رقابت کند.

ساخت پلنیوم باکس

جعبه های پلنیوم برای عرضه بهتر هوا طراحی شده اند. انواع مستطیل شکل با دهنه گرد دارای ۳ تا ۷ خروجی به سفارش مشتری در شرکت داکتینو تولید و عرضه می شود.

طراحی آنها با توجه به دبی باد خروجی از داکت اسپلیت یا فن کویل و تعداد دهنه های جعبه صورت میگیرد تا دچار افت فشار و یا ایجاد بوران در کانال ها نشویم.

پلنوم در سیستم HVAC

نصب جعبه هوای توضیع یا به اصطلاح پلنیوم باکس

از آنجایی که راندمان سیستم تهویه مطبوع هنگام نشتی کانال تهویه و در نتیجه کل سیستم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، هنگام نصب باید به هوابندی جعبه پلنوم توجه داشت. مقداری هوا در حین نصب به دلیل نشتی از بین می رود که در تبادل هوای مناسب، تامین هوای تازه و استخراج هوای کهنه اختلال ایجاد می کند. به همین دلیل است که در نصب جعبه‌های پلنوم، هوابند بودن بسیار مهم است. این امر مستلزم آن است که اتصال بین دهنه خروجی و کانال ها به درستی صورت گیرد. استفاده از بست کمربندی و چسب پیشنهاد ما برای این کار می باشد.

قیمت پلنیوم باکس

وظیفه حیاتی وارد کردن، توزیع و تخلیه هوا توسط جعبه های پلنوم انجام می شود که معمولاً در دو طرف فن یا مبدل حرارتی قرار می گیرند.در قیمت پلنیوم مواردی مثل جنس جعبه پلنیوم ابعاد دریچه و تعداد خروجی موثر است با این حال ما در شرکت داکتینو اقدام به تولید انواع پلنیوم باکس با تعداد خروجی های مختلف و ابعاد متفاوت به سفارش مشتری می کنیم. برای استعلام قیمت بروز با ما تماس بگیرید.

پلنیوم باکس داکت اسپلیت

پلنیوم سفارشی داکت اسپلیت

جعبه‌های پلنوم در سیستم‌های تهویه داکت اسپلیت، جایی که از کانال فلکسی بل استفاده استفاده می شود و یا پشت دریچه های ریزش هوای خطی و گرد مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع اتصال کانال های فلکسی به صورت مستقیم به دستگاه داکت اسپلیت غیر ممکن است و اتصال کانال بین کانال و هواساز از طریق جعبه توضیح هوا صورت می گیرد. البته در برخی از برند مانند ایولی خود داکت اسپلیت دارای دهنه گرد می باشد که نیاز به پلنیوم ندارند.

محاسبه ابعاد پلنیوم باکس

طول و عرض پلنیوم باکس با توجه به اندازه دهانه دستگاه محاسبه و ساخته می شود. معمولاً ابعاد دهانه پلنیوم باکس حدود ۱/۵ تا ۲ سانت بیشتر از دهانه دستگاه ساخته می شود تا برای اتصال مستقیم و بدون استفاده از کانکتور های برزتی مشکلی ایجا نشود.
عمق پلنیوم باکس هم با توجه به فضای موجود روبروی دهانه دستگاه محاسبه می شود اما به طور استاندارد عمق پلنیوم باکس باید بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر باشد تا هوا بطور یکسان وارد کانال ها بشود.

تماس با پشتیبانی داکتینو

جهت ارتباط با کارشناسان داکتینو و هرگونه انتقاد و پیشنهاد با ما تماس بگیرید

1921 4418 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *