علت صدای داکت اسپلیت و روش های کاهش آن

صدای داکت اسپلیت

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

علت صدای داکت اسپلیت و روش های کاهش آن

یکی از مشکلاتی که مصرف کنندگان این سیستم تهویه مطبوع بعد از مدتی با آن مواجه می شوند ایجاد صدا ضافی در دستگاه داکت اسپلیت آنها می باشد 

همچنین هنگام خرید داکت اسپلیت، مصرف کنندگان به دنبال دستگاهی هستند که کم صدا باشد، در ادامه به معرفی کم صدا ترین داکت اسپلیت ها، علت ایجاد صدای اضافی در داکت اسپلیت و راه حل رفع این صدا ها می پردازیم.

علت صدا دادن داکت اسپلیت

در ابتدا باید گفت که تمام داکت اسپلیت ها صدا دارند و دستگاه داکت اسپلیت بی صدا وجود ندارند اما این سیستم تهویه مطبوع طوری طراحی شده تا کم ترین صدا به محیط منتقل شود. اگر دستگاه داکت اسپلیت صدای زیادی ایجاد می کند به احتمال زیاد دچار خرابی است و یا به درستی نصب نشده.

داکت اسپلیت ها دارای دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی می باشند که صدای ایجاد شده توسط یونیت خارجی بیشتر است. اما بیشتر صدایی که در محیط به گوش می رسد صدای ایجاد شده توسط یونیت داخلی می باشد. یونیت داخلی در محل سقف کاذب و در داخل محیط نصب می شود برای همین اگر یونیت داخلی دچار خرابی شود و سر و صدای اضافی ایجاد کند باعث سلب آسایش در آن محیط می شود.

دستگاه هایی که جنس بلوور فن یونیت داخلی آن ها پلاستیکی است صدای کم تری نسبت به دستگاه هایی که بلوور فن آن ها گالوانیزه می باشد ایجاد می کنند.

تاب برداشتن بلور فن باعث می شود تا صدای فن داکت اسپلیت زیاد و آزار دهنده باشد. 

موثرترین راه برای کاهش صدای داکت اسپلیت

مصرف کنندگان این دستگاه به دلیل اینکه داکت اسپلیت به صورت توکار می باشد، نمی توانند ببینند که فیلتر هوای پشت دستگاه نیاز به شستشو دارد یا خیر.

در اغلب موارد صدایی که توسط دستگاه ایجاد می شود بدلیل گرد و خاکی است که فیلتر هوا گرفته. توصیه می شود هر سال فیلر های پشتی هواساز را پایین بیاورید و تمیز کنید.

روش کاهش صدا داکت اسپلیت

این کار ها باعث رفع صدای زیاد داکت اسپلیت خواهد شد.

 1. انجام سرویس های دوره ای
 2. شست و شوی فیلتر هوا پشت یونیت داخلی (هر سال یک بار)
 3. استفاده از کانال عایق بندی شده مانند پلی یورتان و کانال فلکسی بل
 4. اطمینان از نصب صحیح دستگاه 
 5. استفاده از لرزه گیر
 6. نصب یونیت داخلی در راهرو ورودی و دور از اتاق خواب
 7. طراحی صحیح کانال هوای ریزش و پلنیوم باکس
 8. داکت اسپلیت هایی که از تکنولوژی اینورتر در آنها استفاده شده صدای کمتری ایجاد می کنند.

علاوه بر این موارد انتخاب برند عامل بسیار مهمی در صدای ایجاد شده  می باشد، داکت اسپلیت های برند گرین، آکس، دایکین، ال جی، جزو کم صداترین اسپلیت های کانالی موجود می باشند.

عواملی که در ایجاد صدای داکت اسپلیت نقش دارندد

مواردی همچون نقص فنی، نصب نادرست، کانال کشی غیر اصولی، برند، محل نصب یونیت داخلی، محل نصب یونیت خارجی از جمله عواملی است که باعث سر و صدای دستگاه می شود.

نقص فنی در داکت اسپلیت

منظور از نقص فنی داکت اسپلیت همان خرابی هایی است که در طول زمان برای قطعات به وجود می آید. شکستگی بلور فن یکی از رایج ترین خرابی هایی است که باعث ایجاد صدای اضافه در داکت اسپلیت می شود. 

 • تاب برداشتن شفت بلوور فن که باعث می شود صدایی شبیه به سوت ایجاد شود.
 • کثیف بودن فیلتر هوای پشت دستگاه که باعث علاوه بر صدای اضافی باعث کاهش عملکرد دستگاه می شود
 • مشکلات الکتریکی دستگاه

نصب غیر اصولی یونیت داخلی داکت اسپلیت

در صورتی که دستگاه داکت اسپلیت به درستی نصب نشود صدای بسیار زیادی ایجاد میکند. یکی از مهم ترین عواملی که هنگام نصب باید به آن توجه کرد تراز بودن یونیت داخلی می باشد. در صورتی که یونیت داخلی تراز نباشد علاوه بر ایجاد صدای اضافه باعث کاهش راندمان داکت اسپلیت میشود. همینطور محل نصب نیز در صدایی که ایجاد می شود موثر است پیشنهاد می کنیم یونیت خارجی داکت اسپلیت را نزدیک یه پنجره ها و یا در تراس نصب نکنید چون باعث انتقال لرزش و صدای کمپرسور به داخل محیط می شود. بهترن محل برای قرار دادن یونیت خارجی بالا پشت بام است.

نصب داکت اسپلیت

هنگام نصب یونیت داخلی اگر دستگاه به درستی شاسی کشی نشود باعث لرزش اضافی به هنگام روشن شدن و ایجاد صدای نامطلوب می شود.

بهترین حالت قرار گیری یونیت داخلی هنگام نصب به صورت زیر می باشد.

موقعیت قرارگیری یونیت داخلی در محل نصب

کانال کشی نامناسب داکت اسپلیت

به داکت اسپلیت ها اسپلیت های کانالی هم گفته می شود این موضوع به این دلیل است که انتقال هوا از طریق کانال کشی به محیط منتقل می شود و در صورتی که کانال کشی به درستی انجام نشود باعث ایجاد صدای اضافه می شود. کانال کشی پلی یورتان و فلکسی بل صدای بسیار کمی ایجاد می کنند و اگر به درستی نصب و اجرا شوند و لرزش نداشته باشند باعث تولید صدای اضافی نمی شوند.

اجرای کانال هوای برگشت علاوه بر تهویه بهتر هوای محیط با عث می شود تا مکش هوا راحت تر اتفاق بیفید و فشار روی کندانسور یا همان یونیت داخلی کم تر شود که باعث عملکرد بهتر و کاهش چشمگیر صدای ایجاد شده می شود.

کم صداترین داکت اسپلیت

برند دستگاه یکی از مهم ترین عوامل در صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت می باشد. دستگاه های ایرانی معمولاً صدای بیشتری نسبت به مشابه خارجی خود  ایجاد می کنند. در ادامه لیستی از کم صداترین برند های داکت اسپلیت را آورده ایم.

 1. گرین
 2. آکس
 3. ال جی
 4. میدیا 
 5. دایکین 

نظر مصرف کنندگان داکت اسپلیت در مورد صدای آن

صدای داکت اسپلیت های خارجی کم تر از نمونه های ایرانی می باشد.

دستگاه های اینورار دار صدای کم تری ایجاد می کنند.

کانال پلی یورتان صدای کم تری را منتقل می کند.

در مقایسه با کولر گازی صدای بیشتری ایجاد می کند.

صدای آن از کولر آبی کم تر است

تماس با پشتیبانی داکتینو

جهت ارتباط با کارشناسان داکتینو و هرگونه انتقاد و پیشنهاد با ما تماس بگیرید

1921 4418 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *