اواپراتور داکت اسپلیت

pic-evaporator-AC-DC

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

اواپراتور داکت اسپلیت

اواپراتور نوعی مبدل حرارتی است که در یونیت داخلی دستگاه داکت اسپلیت ایرانی و خارجی نصب می‌گردد که در آن، مبرد در حالت مایع از درون دسته‌ای از لوله‌ها (بنام کویل) عبور کرده و به حالت گاز تبدیل می‌شود. مبرد به علت فشار پایینی که دارد، با جذب کمترین حرارت از هوای دمیده شده به اطراف لوله‌ها بواسطه‌ی فن اواپراتور، به نقطه جوش رسیده و از حالت مایع به گاز (فرآیند تبخیر) تبدیل می‌گردد. به همین دلیل است که به اواپراتور تبخیر کننده نیز می‌گویند. لازم به ذکر است که فشار مبرد در حین عبور از لوله مویین کاهش یافته و سپس به درون اواپراتور وارد می‌شود.

هدف اصلی اواپراتور این است که حرارت را از محیط تهویه شونده (اتاق) جذب کند و آن را به مبرد درون سیستم منتقل نمایید. بواسطه‌ی جذب حرارت از محیط تهویه شونده، دمای اتاق کاهش می‌یابد که این فرآیند، بصورت دمش باد سرد به محیط اتاق حس می‌شود. در اواپراتور، علاوه بر خنک شدن هوا، رطوبت موجود در هوا نیز گرفته می‌شود. بطوری که وقتی جریان هوا از اطراف لوله‌ها و فین‌های اواپراتور عبور می‌کند، سرد شده و رطوبت اضافی هوا به نقطه شبنم می‌رسد. در این شرایط، رطوبت هوا پس از تقطیر، بصورت قطرهای آب بر روی لوله‌ها و فین‌های اواپراتور جمع می‌شوند. آب تقطیر شده، در سینی یونیت داخلی جمع شده و از طریق لوله درین دستگاه، خارج می‌گردد. به همین علت است که از یونیت داخلی کولر گازی، آب خارج می‌شود و در روزهای شرجی سال که میزان رطوبت هوا بالاست، آب بیشتری از دستگاه خارج می‌گردد. این حجم از آب باید به یک چاه مخصوص آب درین (مجزا از چاه فاضلاب) منتقل شود.

عملکرد این سیستم به عواملی همچون، جنس لوله‌ها و فین‌ها، سطح تماس فین‌ها، نوع مدار انتقال مبرد و اندازه اواپراتور نسبت به ظرفیت کولر گازی بستگی دارد. امروزه، به‌منظور افزایش انتقال حرارت اواپراتورها، بجای فین‌های آلومینیومی از بلو فین یا گلد فین استفاده می‌شود که فین مسی (گلد فین) از نظر مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت هدایت حرارتی در رتبه نخست قرار دارد.

تماس با پشتیبانی داکتینو

جهت ارتباط با کارشناسان داکتینو و هرگونه انتقاد و پیشنهاد با ما تماس بگیرید

1921 4418 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *