معرفی روش‌های کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

کنترل مصرف انرژی، یکی از مهم‌ترین مسائل در طراحی و اجرا سیستم‌های تهویه مطبوع بشمار می‌آید. از آنجایی که دستگاه داکت اسپلیت با انرژی برق کار می‌کند، کاهش مصرف برق همواره مورد توجه مهندسان و مصرف کنندگان این دستگاه قرار دارد. بنابراین، هرچقدر که بتوانیم مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت را کاهش دهیم، هزینه کمتری بابت مصرف برق خواهیم پرداخت. کمپرسور دستگاه یکی از پرمصرف‌ترین اجزا سازنده دستگاه داکت اسپلیت می‌باشد.

لذا، دستگاهی که تهیه می‌کنیم باید کمپرسوری داشته باشد که از نظر مصرف انرژی، کم مصرف باشد. علاوه بر نوع کمپرسور استفاده شده در دستگاه، روش‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث کاهش مصرف برق دستگاه می‌شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم که این روش‌ها را بطور کامل توضیح دهیم تا دستگاه داکت اسپلیت شما کمترین میزان مصرف انرژی را داشته باشد.

بهترین برند داکت اسپلیت

 

انتخاب یک برند خوب و کم مصرف

اولین کار ممکن برای کاهش مصرف برق خرید داکت اسپلیت، انتخاب برند مناسب و کم مصرف است. در بازار برندهای داخلی و خارجی متفاوتی وجود دارند که هر کدام از آنها از نظر مصرف برق با یکدیگر متفاوت‌اند. عواملی همچون، نوع و مدل کمپرسور، طراحی مناسب و بهینه کندانسور و اواپراتو، توجه به استانداردهای ترمودینامیکی، انتخاب متریال و اجزا با کیفیت برای دستگاه از جمله مواردی است که سبب افزایش راندمان و کاهش مصرف برق دستگاه می‌گردد.

از طرفی، تمامی برندها سعی کرده‌اند که همه‌ی این موارد ذکر شده را جهت کاهش مصرف برق، رعایت نمایند؛ اما به همان میزانی که به این موارد توجه می‌شود، هزینه دستگاه‌ها نیز در بین برندهای مختلف، متفاوت است.

در واقع دستگاهی که گران‌تر باشد، بیشتر به این موارد توجه کرده است، پس هزینه دستگاه آن بالاتر است. اما به مرور زمان، هزینه بالای خرید دستگاه بواسطه‌ی پرداخت هزینه کمتر برای قبض ماهانه برق مصرفی، جبران می‌گردد. بنابراین، خرید یک برند خوب، می‌تواند یک نوع سرمایه گذاری برای آینده باشد.

 

انتخاب ظرفیت مناسب داکت اسپلیت

در هنگام خرید اسپلیت باید به این نکته توجه داشته باشید که با توجه‌ به مساحت محلی که قرار است اسپلیت در آنجا نصب شود از ظرفیت مورد نظر استفاده کنید.

برای مثال اگر شما از ظرفیت‌ های کم برای مسافت ‌های بسیار بالا استفاده کنید کولر گازی باید مدت بسیار زیادی روشن بماند و با کارکرد بالای خود هوای خنک را ایجاد کند که این مصرف انرژی را افزایش می‌ دهد و باعث می ‌شود که داکت اسپلیت مصرف بهینه‌ای نداشته باشد.

اما اگر شما انتخاب دقیق ‌تری در خرید کولر گازی با توجه ‌به ظرفیت آن داشته باشید این امکان ایجاد می ‌شود که بتوانید هوای مطبوع و خنک مورد نظرتان را در مدت کوتاهی به دست آورید و در فضایی که زندگی می ‌کنید و یا در محل کارتان تهویه مناسبی به وجود آید.

همین که دستگاه در هر محیطی پس از ایجاد هوای خنک خاموش می ‌شود باعث می ‌شود که مصرف آن کمتر شود و فقط زمانی این امر ممکن است که ظرفیت درست را انتخاب کنید.

در محیط‌ های بزرگ باید کولر گازی به ‌صورت شبانه‌ روزی روشن باشد اما همین حد هم گاهی نمی‌ تواند محیط را خنک کند.

اینکه بخواهید هزینه کم تری بپردازید و کولر کم ‌ظرفیت را خریداری کنید برای شما سودی ندارد زیرا در مدت کوتاهی خراب می ‌شود و باید هزینه‌ های تعمیر بسیاری را بپردازید پس از همان ابتدا خرید دقیق را انجام دهید. 

انتخاب داکت اینورتر

انتخاب داکت اینورتر
انتخاب داکت اینورتر

داکت‌ هایی که در کمپرسور کولر های گازی استفاده می ‌شوند به دو نوع تقسیم می ‌شوند که دارای دور ثابت و متغیر هستند. حال این به چه معناست؟

داکت‌ های اینورتر تعادل بهتری دارند و داکت‌ های کم‌ مصرفی هستند.

کمپرسور های دور ثابت به دلیل خاموش و روشن‌ شدن‌ های مجدد در مدتی که کولر روشن است برق زیادی را مصرف می‌ کنند اما در کمپرسور های اینورتر این خاموش و روشن ‌شدن ‌های پشت‌ سر هم وجود ندارد و با یک دور مشخصی می‌ چرخند.

این کمپرسور ها فقط در لحظه استارت شروع به حرکت می‌ کنند و تا زمان خاموش شدن کولر به حرکت خود ادامه می ‌دهند.

البته این نکته فراموش نشود که کمپرسور اینورتر قیمت بیشتری نسبت به نوع ثابت دارد اما به‌ صرفه ‌تر هستند.

گذاشتن دستگاه زیر سایه

اگر بتوانید دستگاه را به ‌صورتی نصب کنید که یونیت آن زیر سایه باشد و یا سایه‌بانی برای آن درست کنید باعث می‌ شود که انرژی کمتری را مصرف کند و فشار کمتری به کمپرسور وارد شود.

تابش مستقیم خورشید و گرمای زیاد می‌ تواند عمر اسپلیت را کاهش دهد و شما نتوانید استفاده مطلوبی را از آن داشته باشید.

داکت ‌ها در زمان گرم شدن هوا فشار زیادی را تحمل می‌ کنند و فقط باید مصرف برق بالایی داشته باشند تا بتوانند به‌ خوبی کار کنند.

تمیز کردن دستگاه

اگر می‌ خواهید داکت اسپلیت شما میزان مصرف برق کمتری داشته باشد باید در زمان ‌های مشخصی کولر گازی خودتان را چک کنید و قطعات داخلی آن را تمیز نمایید زیرا کثیف بودن قطعات باعث افزایش مصرف برق می‌ شود و گاهی مبدل ‌های کندانسور و اپراتور جرم می‌ گیرند و گرد و غبار زیادی که در اطراف کولر گازی و به دلیل مکش هوا وجود دارد باعث جرم زیادی می‌ شود که این جرم‌ ها در زمان کوتاهی تبدیل به چربی و آسیب جدی به قطعات می‌ شوند.

اگر وقت کافی برای تمیز کردن کولر خود ندارید بهتر است از تعمیر کاران استفاده کنید و هر چند وقت یک بار کولر خود را به دست متخصص بسپارید تا آن را چک کند.

این گرد و غبار و آلودگی‌ ها باعث می‌ شوند که تبادل هوا در میان قطعات به‌ خوبی انجام نگیرد و مصرف برق داکت افزایش یابد.

این راه بسیار آسان را فراموش نکنید تا بتوانید میزان برق مصرفی را تا حد زیادی کاهش دهید.

نصب کویل آب گرم روی داکت

نصب کویل آبگرم روی داکت اسپلیت برای عملکرد گرمایش

برخی اسپلیت‌ ها به‌ صورت دو کاره و هم برای فصل سرد و هم فصل گرم تولید می ‌شوند.

یعنی این اسپلیت‌ ها می ‌توانند در فصل سرد سال هوای گرم را تولید کنند و در فصول گرم سال به‌ صورت یک دستگاه خنک کننده باشند.

برای اینکه در زمستان نیازی نباشد که دستگاه برای تولید آب گرم خود فشار زیادی را تحمل کند و برق زیادی مصرف شود می‌ توان برای تامین گرمایش بهتر از یک کویل آب گرم استفاده کرد و آن را روی داکت نصب کنند.

در این زمان مصرف برق داکت اسپلیت کاهش می ‌یابد و آب داغ در دسترس کولر است.

این فقط برای زمستان کاربرد دارد و سریع‌ تر می ‌تواند هوای گرم را تولید کند.

 داکت اسپلیت کم ‌مصرف از اهمیت زیادی برخوردار است و تولید کنندگان زیادی دقت عمل بالایی برای تولید قطعات کم‌ مصرف کرده‌اند.

امیدواریم با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم بتوانید استفاده بهتری از کولر گازی خود داشته باشید.

برای مشاوره بیشتر و پاسخ به سؤالاتی که دارید می ‌توانید با شماره ‌های شرکت تماس بگیرید تا همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند.

یونیت خارجی داکت اسپلیت

جانمایی یونیت خارجی دستگاه در زیر سایه

یکی دیگر از راه‌های کاهش مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت، قرار دادن یونیت خارجی دستگاه در زیر سایه است. به این صورت که یونیت خارجی دستگاه را در محلی نصب کنیم که آفتاب بطور مستقیم به دستگاه نتابد. اینکار را می‌توان با قراردادن سایه بان بر روی یونیت خارجی دستگاه انجام داد. این روش سبب افزایش راندمان دستگاه می‌گردد و مصرف برق کمپرسور را کاهش می‌دهد.

انجام سرویس‌های دوره‌ای داکت اسپلیت

بطور کلی، دستگاه داکت اسپلیت نیازی به تعمیر و نگهداری مداوم و خاصی ندارد. اما، گاهی اوقات با توجه به موقعیت و شرایط آب و هوایی محل نصب دستگاه، نیاز است تا مبدل‌های کندانسور و اواپراتور را تمیز نماییم. تمیز کردن این قسمت از دستگاه مصرف برق را کاهش می‌دهد.

بطور مثال، ممکن است یونیت خارجی در محلی نصب شده باشد که فین‌های کندانسور آن پوشیده از گرد و غبار و یا فضولات پرندگان باشد. این لایه کثیف مانع از تبادل حرارت بین سیال و محیط می‌گردد و سبب کاهش راندمان دستگاه می‌شود. لذا، نیاز است تا این مبدل‌ها تمیز شوند تا مصرف برق دستگاه کاهش یابد.

همچنین، مبدل اواپراتور نصب شده در یونیت داخلی نیز ممکن است پوشیده از گرد و غبار باشد که شستشوی آن باعث کاهش مصرف برق و افزایش راندمان دستگاه می‌شود. علاوه بر شستشوی مبدل‌ها، شستشوی فیلتر نصب شده در یونیت داخلی نیز می‌تواند در کاهش مصرف انرژی موثر باشد. بنابراین، اگر مبدل‌ها و فیلتر دستگاه داکت اسپلیت شما کثیف است، در اولین فرصت جهت تمیز کردن آنها اقدام نمایید.

نصب کویل آبگرم روی داکت اسپلیت برای عملکرد گرمایش

جهت کاهش مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت، می‌توان از کویل آبگرم برای تامین گرمایش محیط استفاده نمود. بطور کلی، برخی از دستگاه‌های داکت اسپلیت دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی هستند. در فصل تابستان از عملکرد سرمایشی استفاده می‌شود و در فصل زمستان قابلیت گرمایشی دستگاه دردسترس است. در هر دو عملکرد، دستگاه از برق جهت تغذیه کمپرسور استفاده می‌کند.

اما، برای کاهش مصرف برق، می‌توان در فصل زمستان از کویل آبگرم استفاده نمود. در این روش، آبگرم موردنیاز برای کویل آبگرم توسط پکیج یا موتورخانه مرکزی ساختمان تامین می‌شود و با جریان آبگرم، گرمای موردنیاز محیط تهویه شونده تامین می‌گردد. در این حالت، فقط فن دستگاه داکت اسپلیت و پکیج کار می‌کنند که مصرف برق آنها بسیار پایین است. به این ترتیب در فصل زمستان می‌توان هزینه‌ی برق را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

نصب ترموستات برای کاهش مصرف برق داکت اسپلیت

یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف دستگاه داکت اسپلیت، نصب ترموستات‌های هوشمند در هر یک از اتاق‌ها می‌باشد. البته، این روش هنوز رایج نیست چون هزینه خرید و اجرا اینگونه ترموستات‌ها زیاد است. در این روش، دمای تمامی اتاق‌ها توسط دستگاه مربوطه پایش شده و دستگاه متناسب با دمای محیط میزان دور فن را تنظیم می‌نماید.

چطور و از کجا مشاوره بگیریم و بهترین داکت اسپلیت را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین داکت اسپلیت و اطلاع از هزینه نصب داکت اسپلیت باید از یک کارشناس متخصص در زمینه داکت اسپلیت مشاوره بگیریم. شما می‌توانید با یکی از کارشناسان فنی داکتینو تماس بگیرید. پس از تماس، کارشناسان مجموعه در اولین فرصت از محل نصب دستگاه بازدید می‌کنند و تمام مشاوره‌های لازم برای خرید دستگاه و نصب آن را به شما ارائه می‌دهند. همچنین، اگر به فکر کاهش مصرف برق دستگاه داکت اسپلیتتان هستید، با داکتینو تماس بگیرید تا از مشاوره و خدمات حضوری کارشناسان فنی داکتینو بهرمند شوید.

سوالات متداول

چطور می‌توان فهمید که چه ظرفیتی از دستگاه داکت اسپلیت برای واحد مسکونی مان مناسب است؟

برای پروژه‌های مسکونی، اداری و تجاری معمولا قبل از اجرای لوله مسی و کانال کشی داکت اسپلیت میزان ظرفیت دستگاه مشخص شده است. می‌توانید از سازنده ساختمان این موضوع را بپرسید یا با کارشناسان فنی و فروش داکتینو تماس بگیرید. همچنین، در این مقاله ظرفیت مناسب داکت اسپلیت می‌توانید ظرفیت مناسب دستگاه‌هتان را متوجه بشوید.

با ایجاد سایه روی یونیت خارجی چطور ممکنه مصرف برق کاهش پیدا کنه؟

در داخل یونیت خارجی، مبدل کندانسور قرار دارد که کارش تبادل حرارت بین مبرد و محیط بیرون است. اگر محل نصب یونیت خارجی خنک باشد، نرخ تبادل حرارت بیشتر خواهد شد چون اختلاف درجه حرارت بیشتر است. وقتی سایه بان نصب شود، جلوی تابش مستقیم نور آفتاب به دستگاه گرفته شده و آن محیط گرم نخواهد شد. در نتیجه، سایه بان محیط اطراف دستگاه را خنک نگه می‌دارد و باعث میشه تبادل حرارت به خوبی رخ دهد.

تماس با پشتیبانی داکتینو

جهت ارتباط با کارشناسان داکتینو و هرگونه انتقاد و پیشنهاد با ما تماس بگیرید

1921 4418 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *