داکت اسپلیت اینورتر چیست و چه تفاوتی با داکت اسپلیت معمولی دارد؟

داکت اسپلیت اینورتر

آنچه در این نوشته خواهیم گفت

یکی از عوامل تاثیرگذار در کیفیت زندگی ما دما است!

دمای هوای محیط اطراف ما، خلقیات، بازدهی و سطح انرژی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. از طرفی خانه و محل کارمان، مکان‌هایی هستند که ما بیش از ۸۰ درصد روز را در آنجا سپری می‌کنیم.

برای تنظیم دمای چنین محیط‌ هایی روش های مختلفی وجود دارد.

مثلا می‌توان از کولر و شوفاژ یا اسپلیت استفاده کرد. در این میان یکی از راه‌ هایی که در سال‌ های اخیر به دلایل مختلفی از جمله راحتی استفاده و مقرون به صرفه بودن مورد استقبال قرار گرفته و رواج داشته است، استفاده از داکت اسپلیت می باشد.

داکت اسپلیت‌ ها انواع مختلفی دارند. اگر قصد خرید داکت اسپلیت را داشته باشید، شناخت انواع مختلف آن‌ ها به شما کمک می‌کند تا در نهایت تصمیم‌گیریتان راحت‌تر شود و انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

یکی از انواع اسپلیت ها، داکت اسپلیت اینورتر است. اما داکت اسپلیت اینورتر چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ داکت اسپلیت اینورتر چه تفاوتی با بقیه انواع این سیستم‌ ها دارد؟

در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل به سوالات بالا پاسخ دهیم،پس با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

داکت اسپلیت اینورتر نوعی کولر گازی است که مثل داکت اسپلیت‌های دیگر از اعضای مختلفی مثل کمپرسور، لوله مویی، کندانسور و اواپراتور تشکیل می‌شود. تفاوت این نوع داکت اسپلیت این است که در آن از کمپرسور متفاوتی استفاده می‌شود. هنگامی که اتاق به دمای مطلوب برسد، دستگاه اینورتر دار سرعت موتور را کاهش می دهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و دمای مورد نظر حفظ شود.

در داکت اسپلیت اینورتر از کمپرسور دور متغیر (اینورتر) استفاده می‌شود.

ساختار داکت اسپلیت اینورتر چگونه است؟

ساختار داکت اسپلیت اینورتر چگونه است؟

می خواهید بهترین داکت اسپلیت را بشناسید ؟ نمی دانید کدام مارک داکت اسپلیت بهتر است ؟ ادامه مطالب را با ما همراه باشید.

به طور کلی داکت اسپلیت از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده که همانطور که گفته شد مهم‌ترین اجزای آن کمپرسور، لوله مویی، کندانسور و اواپراتور است.

داکت اسپلیت اینورتر به جز نوع کمپرسور استفاده شده در آن، تفاوت دیگری با بقیه سیستم‌های داکت اسپلیت در ساختار ندارد.

در داکت اسپلیت اینورتر، به دلیل تفاوت در نوع کمپرسور، از گازی استفاده می‌شود که با محیط زیست سازگاری بیشتری دارد و در واقع این نوع دستگاه‌ها، به اصطلاح دوستدار محیط زیست هستند.

نحوه عملکرد داکت اسپلیت اینورتر

در داکت اسپلیت‌های معمولی از کمپرسورهایی استفاده می‌شود که به اصطلاح زیر بار قرار می‌گیرند و در واقع برق نسبتا زیادی مصرف می‌کنند. در این نوع سیستم‌ها با روشن شدن کمپرسور، جریانی در حدود ۱۶ آمپر (مثلا داکت اسپلیت ۲۴۰۰۰ میتسوبیشی) از برق ساختمان توسط کمپرسور مصرف می‌شود.

حالا فرض کنید که شما دمای اتاق را روی ۲۵ درجه تنظیم کرده باشید. دستگاه بعد از مدتی فعالیت و تبادل دما در اتاق، وقتی دمای تنظیم شده اتاق را تامین می‌کند، به یکباره کمپرسور را خاموش می‌کند.

حالا اگر به هر دلیلی دوباره دمای اتاق گرم‌تر یا سردتر شود، کمپرسور مجددا فعال شده و با همان برق مصرفی ۱۶ آمپر به کار خود ادامه می‌دهد.

اما در کمپرسور اینورتر، دور چرخش موتور متغیر است. در این نوع سیستم ها، وقتی دستگاه روشن می‌شود، کمپرسور ناگهان به برق ۱۶ آمپر نیاز پیدا نمی‌کند و به تدریج از جریان کمتر (مثلا ۹ آمپر) شروع به فعالیت کرده و در صورت لزوم برق بیشتری برای تامین دما مصرف خواهد کرد.

در نتیجه، این نوع سیستم ها با نصف برق مصرفی کمپرسورهای معمولی کار خود را انجام خواهند داد و برخلاف کمپرسورهای معمولی بعد از تامین دمای مطلوب به طور کلی خاموش نمی‌شود. بلکه به صورت هوشمند و با برق مصرفی کمتری مثل ۴ آمپر به کار خود ادامه می‌دهد تا دمای اتاق تغییر محسوسی نداشته باشد.

مزایا و معایب داکت اسپلیت اینورتر چیست ؟

هر دستگاهی مزایا و معیاب خاص خودش را دارد که بهتر است با علم به این مزایا و معایب، اگر قصد خرید داریم، خریدمان را انجام دهیم.

توضیحات کوتایی در رابطه با داکت اسپلیت اینورتر به شما عزیزان ارائه داده ایم، اما اگر می خواهید به طور کامل مزایا و معایب داکت اسپلیت را مطالعه کنید به دکمه زیر مراجعه فرمایید.

مزایای داکت اسپلیت اینورتر

مزایای داکت اسپلیت اینورتر

مهم‌ترین مزیت این نوع دستگاه‌ها این است که به دلیل استفاده از کمپرسور اینورتر در آن‌ها، جریان زیاد برق ناگهانی به دستگاه وارد نشده (افت فشار الکتریکی در جریان برق ساختمان وجود نخواهد داشت) و در نتیجه طول عمر و عملکرد آن‌ها بهتر خواهد بود. علاوه بر آن همانطور که اشاره شد، این نوع دستگاه‌ها مصرف برق بسیار کمتری دارند.

معایب داکت اسپلیت اینورتر

این نوع داکت اسپلیت، هزینه اولیه بیشتری نسبت به داکت اسپلیت‌های معمولی دارد. یکی از دلایل این اتفاق، استفاده از کمپرسور اینورتر با گاز R410 در این نوع دستگاه‌ها است که به دلیل ساختار خاص آن و متناسب بودنش با شرایط محیط زیست، هزینه بیشتری دارد. اما در بلند مدت، با توجه به اینکه برق مصرفی ساختمان شما کمتر شده و در نتیجه هزینه برق کمتری پرداخت خواهید کرد، این نوع دستگاه‌ها صرفه اقتصادی خواهند داشت.

تفاوت داکت اسپلیت معمولی و اینورتر

تا اینجا با کلیت تفاوت‌های ساختاری و عملکردی این نوع داکت اسپلیت آشنا شدیم. اما در ادامه کمی دقیق‌تر تمام ابعاد این نوع سیستم را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم:

از نظر انرژی مصرفی در زمان روشن شدن

با توجه به آنکه داکت اسپلیت دور متغیر یا همان اینورتر با جریان برق بسیار کمتری (مثلا ۹ آمپر) کار می‌کند و جریان برق مصرفی را به صورت هوشمندانه‌تری مدیریت می‌کند، این نوع دستگاه‌ها انرژی مصرفی کمتری در زمان روشن شدن خواهند داشت و با کاهش مصرف برق داکت اسپلیت می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد.

از نظر طول عمر

طول عمر سیستم‌های اینورتر بیشتر است. چرا که این نوع دستگاه‌ها کمتر داغ می‌کنند، کمتر روشن و خاموش می‌شود و کمتر زیر بار فشار الکتریکی قرار می‌گیرد.

چگونه طول عمر دستگاه داکت اسپلیت شما کم می شود؟ زمانی این اتفاق رخ می دهد که شما از ظرفیت مشخص داکت اسپلیتتان بیشتر استفاده کنید و ندانید ظرفیت آن چگونه می باشد. برای بدست آوردن این موضوع می توانید به صفحه نحوه محاسبه ظرفیت داکت اسپلیت مراجعه کنید.

از نظر میزان صدا

به طور کلی از نظر میزان صدا، داکت اسپلیت‌های اینورتر و معمولی تفاوت چندانی ندارند. البته موارد دیگری هم در صدای ایجاد شده توسط دستگاه داکت اسپلیت نقش دارند مثل جنس بلور فن، نصب اصولی و… برای همین پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید داکت اسپلیت را مطالعه فرمایید.

از نظر میزان سرمایش و گرمایش

میزان سرمایش و گرمایش هم در این نوع داکت اسپلیت‌ها در مقایسه با انواع معمولی یکسان است. فقط ضریب عملکرد دستگاه‌های اینورتر بیشتر از دستگاه‌های معمولی است.

از نظر قیمت

در کوتاه مدت، قیمت خرید و هزینه نصب دستگاه داکت اسپلیت اینورتر بیشتر است. اما در بلند مدت با توجه به آنکه برق مصرفی این دستگاه‌ها تقریبا نصف داکت اسپلیت‌های معمولی است، خرید این نوع داکت اسپلیت‌ها به صرفه‌تر است.

قیمت داکت اسپلیت به معیار های گوناگونی بستگی دارد که بسته به برند و میزان قدرتشان می تواند متغیر باشد.

تفاوت داکت اسپلیت ایرانی با داکت اسپلیت آمریکایی

تفاوت داکت اسپلیت ایرانی با داکت اسپلیت آمریکایی

در داکت اسپلیت های ایرانی و داکت اسپلیت های آمریکایی، نمی توان تایید کرد که کدام یک بهترین هستند.

بهترین بودن داکت اسپلیت ها از نظر انتخاب مردم تعیین می شوند، و محوبیت آن برند داکت اسپلیت می تواند بر روی بهترین و یا بدترین بودن آن تاثیر بگذارد.

البته لازم به ذکر است که محوبیت یک برند، تاییدی بر ساخت با کیفیت داکت اسپلیت نیست، و صرفا شاید آن برند داکت اسپلیت ایرانی و یا خارجی، تبلیغات بهتری انجام داده باشد.

تفاوت داکت اسپلیت های ایرانی و آمریکایی، چندان عجیب و گسترده نیست.

داکت اسپلیت هایی که در ایران تولید می شوند، بسیار با کیفیت هستند و همینطور قیمت مناسبی دارند.

داکت اسپلیت های آمریکایی هیچ تفاوتی با داکت اسپلیت های ایرانی ندارند. تنها تفاوتی که میان این دو کشور تولید کننده داکت اسپلیت وجود دارد، تجربه در ساخت می باشد، که آمریکا تجربه بیشتری در تولید و ساخت داکت اسپلیت دارد.

داکت اسپلیت کم مصرف

بر روی دستگاه داکت اسپلیت، برچسب هایی با عنوان مصرف انرژی نصب می شود که خریداران با دیدن آن می توانند به خوبی متوجه شوند که سطح مصرف انرژی دستگاه داکت اسپلیت انتخابیشان در چه حدی می باشد.

از جمله کم مصرف ترین داکت اسپلیت ها به شرح زیر می باشد:

مشاوره خرید بهترین داکت اسپلیت

برای انتخاب سیستم متناسب با محیط موردنظرتان و اطلاع از هزینه نصب داکت اسپلیت یا سایر سیستم‌های تهویه در نهایت لازم است که با یک مشاور متخصص این امر مشورت کنید تا با هزینه‌ای معقول، نتیجه مناسبی داشته باشید.

برای انجام این کار می‌توانید با کارشناسان متخصص داکتینو تماس بگیرید. پس از تماس شما با داکتینو، کارشناسان فنی با بررسی شرایط محیط شما، بهترین سیستم را متناسب با نیاز محیط پیشنهاد خواهند کرد. علاوه بر آن برآوردی از تمام هزینه‌ها نیز توسط کارشناسان مجموعه انجام خواهد شد.

همچنین، مناسب‌ترین مدل دستگاه را متناسب با محل نصب آن به شما پیشنهاد می‌کنند. برای دریافت مشاوره رایگان در خصوص انتخاب و خرید دستگاه داکت اسپلیت با مشاوران ما تماس بگیرید ۰۹۱۲۹۵۱۱۹۲۰ .

سوالات متداول

آیا داکت اسپلیت اینورتر نسبت به نوع معمولی برتری دارد؟

بله. همانطور که در طول مقاله بررسی کردیم، راندمان داکت اسپلیت‌های اینورتر بیشتر است. علاوه بر آن مصرف برق این دستگاه‌ها کمتر خواهد بود. همچنین با استفاده از گاز R410، این دستگاه‌ها محافظ محیط زیست هستند.

چرا داکت اسپلیت معمولی نسبت به نوع اینورتر برق بیشتری مصرف می‌کند؟

این اختلاف برق مصرفی، به دلیل تفاوت در نوع کمپرسور است. کمپرسورهای معمولی با جریان آمپر ثابت مثلا ۱۶ آمپر کار می‌کنند و بعد از تنظیم دمای اتاق به صورت کامل خاموش می‌شوند. اما در کمپرسور اینورتر جریان آمپر ثابت نیست و معمولا کمتر از ۱۰ آمپر است.

مصرف برق داکت اسپلیت اینورتر چقدر کم تر از دستگاه های غیر اینورتر است؟

بسته به برند دستگاه چیزی بین ۲۰ تا ۳۵ درصد مصرف برق داکت اسپلیت های اینورتر کم تر است

تماس با پشتیبانی داکتینو

جهت ارتباط با کارشناسان داکتینو و هرگونه انتقاد و پیشنهاد با ما تماس بگیرید

1921 4418 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *